اسباب بازی های برقی مثل ما آدم ها عمر مفید دارند اما باز هم مثل ما راه هایی برای افزایش طول عمر اونا وجود داره. ما تو این مطلب به شما یاد میدیم که یکی از دلایل اصلی خراب شدن ماشین های شارژی چیه و چطور میشه با دونستن این دلایل مهندسی معکوس کرد و از خراب شدن زودهنگامشون جلو گیری کرد. چطور میشه نیاز به تعمیر اسباب بازی رو به تعویق انداخت و مدت بیشتری از اسباب بازی کار کشید؟ اگه میخواید جواب این سوالات رو بدونید در این مطلب با تویفیکس همراه باشید.

ماشین شارژی؛ این محبوب دوست داشتنی!

ماشین کنترلی ها و ماشین شارژی ها در زمره دوست داشتنی ترین اسباب بازی های کودکان هستند. کودکان از محدودیت و مرز بی زارند و بنابرین  اسباب بازی هایی که عاری از سیم باشند و با دخیره برق در باتری تعبیه شده در خودشان از اتصال به منبع تغذیه و برق شهری بی نیاز باشند امتیاز بالایی در قلب کودکان به دست می آورند. ماشین شارژی ها تجربه ای فراتر از بازی های کامپیوتری به کودکان می دهند. آن ها میتوانند سرعت را به چشمان خود نظاره کنند و با دستان خود میزان آن را کنترل کننند. لمس سرعت!

تعمیر ماشین شارژی

 


چرا هر چی که خوبه زود تموم میشه؟!

کودک در حال بازی با ماشین شارژی

بسیاری از ما تجربه خرید ماشین شارژی های گران قیمت و حرفه ای را داشته ایم که به دلیل دلبری وضف ناپذیرشان در پشت ویترین های اسباب بازی فروشی ما را وسوسه به خریدنشان کرده اند و بهای بالایی را هم برای خرید آن ها پرداخته ایم. قیمت برخی از این ماشین های شارژی تا 10 میلیون تومان هم میرسد. اما حتی اگر چنین قیمت هم بابت یک ماشین شارژی پرداخت کنیم باز هم خطر خرابی زودرس از آن دور نمی شود. واقعیت آن است که ماشین شارژی ها چه پنجاه هزار تومن باشند چه 10 میلیون، همگی به تعبیر ایلیاد و اودیسه یک پاشنه آشیل و به تعبیر شاهنامه یک چشم اسفندیار و به قول خودمانی یک نقطه ضعف دارند. که اگر آن را ندانید تنها جیب کارخانه های اسباب بازی را پرپول میکنید! اما آن نقطه ضعف چیست؟ در ادامه به شما خواهیم گفت.


نقطه ضعف ماشین‌های شارژی چیست؟

ماشین شارژی و ماشین کنترلی چرا خراب می شود؟

ماشین های کنترلی و ماشین های شارژی همگی در داشتن یک عنصر مشترکند: باتری! در اکثر موارد طول عمر یک ماشین شارژی به عمر باتری آن وابسته است. امروزه اکثر ماشین های شارژی دارای باتری داخلی هستند که کارخانه به صورت پیش فرض آن را داخل اسباب بازی جاسازی کرده. باتری ها دارای محدودیت در سیکل های مصرف هستند. اما سیکل مصرف چیست؟ به هر دوره پر شدن و خالی شدن باتری اصطلاحاً یک سیکل مصرفی گفته می شود. اما اینکه سیکل مصرف هر باتری چقدر است واقعاً قابل پیش بینی نیست. و بسته به نگهداری شما از آن باتری میتوانند تا هزاران بار شارژ شود. خود من یک جفت باتری قلمی 1.2 ولتی دارم که از سال 1385 از آن استفاده میکنم و تا به امروز که بهار سال 1399 است این باتری کماکان برای من کار میکند. اما اینکه عمر این باتری طولانی شده بی دلیل هم نیست. در ادامه راز آن را برای شما می گویم.


چه کنیم تا اسباب بازی های شارژی بیشتر عمر کنند؟

ابتدا با پاسخ کوتاه شروع میکنم: «شارژ و دشارژ!» بله! نسخه تجویز من همین قدر کوتاه است. اسباب بازی های شما باید دائم در حال شارژ شدن و خالی شدن شارژشان باشند. به عبارتی این سیکل ها باید پی در پی اتاق بیفتد. بنابراین لازم است حداقل هفته ای یکباری اسباب بازی شما شارژ شود و در همان هفته شارژ آن نیز خالی گردد. خساست به خرج دادن در شارژ باتری و استفاده از آن اینجا اتفاقاً کاملاً مضر است. در کارکشیدن از باتری های اسباب بازی های خود بی نهایت سخاوتمند باشید. کار بیشتر = عمر بیشتر.

افزایش عمر اسباب بازی و کم کرد نیاز اسباب بازی به تعمیر


توقف بی رویه هرگونه باتری در داخل کنترل ماشین کنترلی ممنوع!

باتری کنترل ماشین کنترلی نباید مدت زیادی در آن بماند. بعد از هربار استفاده از کنترل ماشین کنترلی، باتری های آن را تخلیه کنید. باتری در صورت زیاد ماندن در داخل کنترل فاسد می شود و محل اتصال قطب های باتری نیز سولفاته می بندد. پس بعد از هربار بازی با اسباب بازیتان در اسرع وقت باطری های کنترل آن را خارج کنید.

تعمیرات اسباب بازی در تهران


اگه دوسم داری هلم نده!

هل دادن ماشین اسباب بازی

ماشین های شارژی هل دادن را دوست ندارند. هل دادن ماشین شارژی آسیب جدی به چرخ دنده های آن وارد میکند و آن را خیلی زود مستهلک و از کار افتاده می کند. اگر میخواهید گذر ماشین اسباب بازی شارژیتان به این زودی ها به تعمیرگاه اسباب بازی نیفتد آن را هل ندهید و بگذارید با نیروی باتری و توان الکتریکی خود کار کند. گاهی پیش می اید که فرزندتان را به پارک می برید تا سوار ماشین شارژی خود شود و کمی رانندگی و تفریح کند. اما ناگهان متوجه می شوید که باتری ماشین رو به اتمام است و ماشین دیگر توان حرکت ندارد. در این موارد از هل دادن ماشین تا منزل جداً خودداری کنید و ماشین را با یک وسیله نقلیه تا منزل ببرید.

 

 

یه کمی واسه این حرفا دیر شده، ماشین شارژیم خراب شده.

بسیار از این بابت متاسفیم. اما امیدواریم با به کاربستن این نکات و توجه به اون ها در آینده شاهد طول عمر بیشتری برای اسباب بازی های دوست داشتنی تون باشید. با این همه اگر نیاز دونستید که اسباب بازی مورد علاقتون رو تعمیر کنید و دوباره زنده و سرپاش کنید ما کنارتونیم. «تویفیکس» به عنوان اولین و قدیمی ترین مرکز تعمیر اسباب بازی در کرج با شماره ثابت 02632225676 و شماره همراه 09354343677 به شما مشاوره تلفنی میده. اگه هم ساکن کرج هستید قدمتون رو چشم. آدرس رو یادداشت کنید: کرج، خیابان چالوس، پاساژ شمشیری، طبقه زیرین، پلاک 5